stomatolog zabrze

Czy warto przejmować się stanem swojego uzębienia?

Wizyty stomatologiczne są obowiązkowe właściwie dla wszystkich, którzy posiadają własne zęby. Dlaczego warto dbać o własne uzębienie? Jest kilka przyczyn, które mogą przekonać nawet najbardziej zniechęconą do stomatologii osobę do troski o własne zęby. Pierwszą z nich jest to, że leczenie stomatologiczne bardzo często jest bolesne i niesłychanie nieprzyjemne dla pacjenta. W związku z tym dbając o zęby usuwamy ryzyko, że będziemy musieli przechodzić na przykład przez leczenie kanałowe. Kolejną przyczyną, dla której warto troszczyć się o zęby są względy ekonomiczne. Jeśli wybieramy się na prywatną wizytę u dentysty musimy liczyć się z naprawdę dużymi kosztami, ponieważ takie usługi należą do dość drogich.

Pomimo tego, że publiczne gabinety stomatologiczne są ogólnodostępne, wielu pacjentów woli udać się do prywatnego dentysty. Dlaczego tak się dzieje? Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest fakt, że na wizytę w publicznym ośrodku stomatologicznym nieraz trzeba bardzo długo czekać. W sytuacji, gdy sprawa jest pilna a ząb należy natychmiast wyleczyć taka wizyta jest nieodpowiednia. Dlatego też wielu pacjentów udaje się do prywatnego dentysty. Wielu z nich wybiera także prywatne gabinety stomatologiczne również z tego względu, że świadczone tam usługi są często dla klientów o wiele bardziej satysfakcjonujące a dentysta tam pracujący przykłada większą uwagę do każdego przypadku z osobna niż w publicznym zakładzie dentystycznym.

Nie tylko mycie zębów

Jednak a propos zębów, warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt - na dietę. Zęby nie psują się od powietrza, tylko od jedzenia. To bardzo ważny czynnik, o którym łatwo zapomnieć. Nawet perfekcyjna higiena jamy ustnej nie uchroni naszych zębów przed problemami, jeżeli nie będziemy pilnować tego, co jemy.

Tak, to prawda - to co najbardziej psuje zęby to słodycze i ogólnie - cukry. Resztki takiego jedzenia powodują powstanie kwasów, który niszczy szkliwo zęba. Słodycze są niezdrowe również z innych powodów, tak więc nie przyzwyczajajmy swoich dzieci do słodkich napojów (tak, tak - zawierają morze cukru).

Jednak obecnie cukier jest niestety praktycznie wszędzie - mam tu na myśli syrop glukozowo-fruktozowy. To świństwo jest tańszym zamiennikiem pospolitego cukru, jednak dużo bardziej szkodliwym dla organizmu. Polecam znaleźć informację na ten temat i zainteresować się tematem.

Jednak wróćmy do zębów.

Rozwiązania na brak pięknego uśmiechu

stomatolog zabrze

Niestety nie wszystkich matka natura obdarzyła pięknym uśmiechem. Nie wszystkie błędy matki natury naprawi aparat na zęby. Bywa też tak, że zęby tracimy w wypadku, lub w bójce. Jeżeli nasza praca wymaga nieskazitelnego wyglądu (i uśmiechu), to mamy nie lada problem.

Jakie możemy znaleźć rozwiązanie? Jeżeli korzeń jest zdrowy i nienaruszony, może wystarczy nadbudowa. Zawsze jest jeszcze proteza - taka przysłowiowa "sztuczna szczęka", która może dać komfort estetyczny, ale niekoniecznie będzie to trwałym i wygodnym rozwiązaniem.

Są korony - ceramiczne, cyrkonowe. Dość drogie rozwiązanie, ale bardzo skuteczne.

Jednak jeżeli uszkodzeniu uległ również korzeń i najlepszy będzie implant stomatologiczny.

Dodane: 03-07-2019 11:37

Widok do druku: