Gabinet dentystyczny Chorzów

Mycie zębów - jak często

Gabinet dentystyczny Chorzów

Czy koniecznie trzeba myć zęby po każdym posiłku? Zdania na ten temat są podzielone. Raczej taka rutyna nam nie zaszkodzi, jednak ogólnie pasta do zębów obojętnym środkiem nie jest.
Bez wątpienia zęby zależy myć minimum 2 razy dziennie - rano i wieczorem (o czym wiedzą wszystkie dzieci, albo wiedzieć powinny). Po posiłku warto skorzystać z bez cukrowej gumy do żucia, która pobudzi wydzielanie śliny (mającej działanie antybakteryjne), dobrze sprawdzi się też płyn do płukania ust. Oprócz mycia zębów warto tez zadbać o nie w inny sposób.

Czy zęby psuja się "od powietrza"?

Wszyscy wiedzą, że o zęby trzeba dbać. Ale co jeśli mimo wszelkich zabiegów, nasze zęby nadal się psują? Cóż - jednym z najbardziej istotnych czynników powstawania próchnicy jest podatność zębów.

Na to niestety wpływu żadnego już nie mamy. Jeżeli rygor higieniczny oraz dietetyczny (ograniczanie węglowodanów) nie wystarczają, to taki już urok (wątpliwy) naszych zębów. Po prostu trzeba się z tym pogodzić i regularnie chodzić do dentysty. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie może znacznie pogorszyć problem. Jeżeli nie mamy szczęścia do mocnych zębów, bo w genetycznym losowaniu nam nie przypadły, to warto dołożyć wszelkich starań by problem zniwelować.

Specjalistyczne pasty do zębów

Dobry stan dziąseł jest bardzo ważny dla zdrowia zębów. Słabe dziąsła zaczynają krwawić podczas szczotkowania, a z czasem zęby źle trzymające się w dziąsłach mogą zacząć się ruszać, a nawet wypadać. Dlatego bardzo ważne jest, żeby utrzymywać dziąsła w dobrym stanie. Jeżeli problemy z dziąsłami są niewielkie, to wówczas wystarczy stosować specjalistyczne pasty do zębów, które będą je wzmacniały, a jednocześnie nie będą działały drażniąco na słabsze dziąsła. Zdarza się jednak, że samo używanie odpowiednich past do zębów nie wystarcza, a wówczas trzeba skorzystać z bardziej specjalistycznego leczenia dentystycznego. W szczególnych wypadkach pomóc mogą dopiero zabiegi chirurgiczne przeprowadzane na dziąsłach.

W sprzedaży dostępnych jest bardzo wiele różnych past do zębów. Za najlepsze pasty do zębów można uznać te, które są polecane przez dentystów. Wśród nich można wyróżnić pasty do zębów dla dzieci oraz pasty do zębów dla dorosłych i specjalistyczne pasty do zębów przeznaczone na przykład dla osób posiadających problemy z dziąsłami. Pasty do zębów dla dzieci posiadają zwykle dobry smak i atrakcyjny kolor po to, żeby dzieci chętnie z nich korzystały. Jednak są one jednocześnie pouczane o tym, że nie wolno im połykać past do zębów nawet, jeżeli posiadają one bardzo dobry smak. Natomiast pasty do zębów dla dorosłych mogą być bardziej lub mniej miętowe i przeznaczone dla wszystkich lub dla osób chcących wybielić swoje zęby.

Dodane: 05-04-2019 09:20